7 января 2018 г. 16:20

5 Від бунтаря до монаха-трапіста - довгий Шлях

"Від бунтаря до монаха-трапіста - довгий Шлях"

У 2018-у першою прочитаною мною книгою став лонгрід "Семиярусна гора" Томаса Мертона (майже 500 сторінок). Рівно тиждень, від початку Нового року і до Різдва, зайняло прочитання цієї багатогранної та глибокої книги. І є щось символічне в тому, що закінчив її прочитання саме на Різдво.

Томас Мертон - католицький монах-трапіст, який, завдяки своїм літературним працям та поезії (понад 70 книг!), став відомим у Світі як людина глибокої віри, мудрий богослов та навіть містик! "Семиярусна гора" - його автобіографічна робота.

Це історія, в першу чергу, – шлях грішника, людини яка пройшла через самозречення та жертовність, до вибору любові до Бога, яким є життя монаха-трапіста. Мертон народився у Франції, вчився в Кембріджі, який не зміг закінчити. Завдяки батьку-художнику і діяльному дідусеві багато мандрував Європою, зокрема по Франції та Італії, довго жив у Римі. Закінчив Колумбійський університет. Під час студіювання захопився комунізмом та ледь не потрапив в тенета брехні "красних". Любив гарно гульнути в хорошій компанії, але разом багато читав та розмірковував, що стало гримучою сумішшю, – яка привела його на обраний Шлях. У юності піддавався стереотипам – недолюблював і навіть остерігався католиків (його родина була протестантського спрямування), та врешті похрестився в католицизм та ледь не став священником-францисканцем.

Думаю, одним з ключових моментів, що вплинули на його життєвий вибір –
була самотність, духовна порожнеча. Томас ще дитиною втратив матір, підлітком став круглим сиротою по смерті батька. Скоро померли дуже близькі йому дідусь, а за півроку Бонмаман - бабуся. У Другій світовій втратив молодшого рідного брата, який загинув поблизу Британських островів:

"...я вважав себе великим бунтарем. Мені здавалось, що я піднявся над облудою, помилками й обмеженістю сучасного суспільства, - гадаю, на світі є багато речей, над якими можна вивищитися, - і що впевнено крокую у майбутнє, високо піднявши голову і розправивши плечі. У сучасному світі люди постійно підіймають голови і крокують у майбутнє, часто не маючи ані найменшого уявлення, що ж, власне, таке це майбутнє. Видається, що єдине майбутнє, до якого ми, властиво, йдемо, - це майбутнє кривавих і жахливих війн, які готові знести оті наші підняті голови з плеч."

Дану книгу я можу порадити не тільки тим, хто вірить в Бога, знайомий з Біблією, але й тим і в першу чергу, хто шукає свій шлях, кого гнітить сучасний світ і хто захоплюється біографіями цікавих, непересічних особистостей, ким без сумніву є – Томас Мертон.

Моя оцінка: 5 / 5

P.S. Окремо хотів би відзначити та подякувати за розкішний переклад - Марині Білонозі. Книга читається дуже легко, рівно, приємно на язиці та в голові. Також хочу подякувати видавництву “Свічадо” за чудову поліграфію та розкішну обкладинку видання. Саме такої якості книги мають збагачувати домашні полиці. Дякую!

Источник