23 апреля 2024 г. 23:04

4 Чалавек ступіў на Марс яшчэ раней, чым думалася

У далёкім дзяцінстве я заўважыла свайго бацьку за праглядам фільма "Джон Картэр". Ужо пасля я даведалася з Інтэрнэту пра сумны лёс гэтага шэдэўра. Тое, што кіно знятае па кнізе, стала прыемным здзіўленнем. Вядома ж, я захацелася пазнаць сапраўдную гісторыю Джона Картэра з Зямлі, каб зразумець, з чым я маю справу. І вось што з гэтага атрымалася.

Не ведаю, чаму, але ў галаву прыйшло наступнае параўнанне: калі пісьменнік хоча прапісаць ідэальнага героя-палюбоўніка, ён робіць яго багатым як цар Мідас. Тут адбылося нешта падобнае: падключаем малую гравітацыю, нізкую шчыльнасць костак, ваеннае мінулае героя і ў выніку атрымліваем непераможнага байца, які здольны ствараць неверагоднае на Чырвонай планеце. Нічога не маю супраць гэтага ходу. Наадварот, ўсё прапісана даволі гарманічна, калі не лічыць узнікшы з ніадкуль у Джона Картэра запал да забойстваў і подзвігаў. Вось тое, што я не змагла зразумець і знайсці лагічнае тлумачэнне яго дзіўным учынкам.

Падчас чытання я адчула сімпатыю да персанажа таркіянкі Солы. Яе адданасць і храбрасць заслугоўваюць павагі. Праўда, хоць забейце мяне, нават цяпер  не магу знайсці інфармацыю, за што яе так ненавідзелі і кляймілі. Верагодна, прычына ў яе дабрыні, што не ўласцівая жыхарам Марса.

Яшчэ адзін персанаж, які сыграў немалаважную ролю ў апавяданні, - істота Мула, аналаг зямнога  сабакі. Больш адданага стварэння цяжка ўявіць побач з Джонам Картэрам. Ён не раз выратоўваў свайго гаспадара з розных калатнеч, бо за мілавідным абліччам хаваецца сапраўдная пачвара (файная, дазволю адзначыць ). Я б таксама хацела такого гадаванца, калі б была магчымасць. Так што адпраўляемся на Марс шукаць Мулу!

Прыгожай гісторыі кахання я, на жаль, не атрымала. Тое пачуццё, што неўзабаве з'явілася ў Джона Картэра да Дэі Торыс, наўрад ці можна назваць каханнем. Хутчэй гэта сімпатыя, не больш. У выніку хіміі паміж героямі я не адзначыла і не зразумела, да чаго выключэнне мазгоў галоўнага героя, калі яго каханая ў небяспецы. Мабыць, Джон Картэр думае іншым месцам. Па-іншаму я не магу растлумачыць яго сіндром выратавальніка.

Кніга атрымалася годнай свайго часу. Яна стала прарывам у фантастычнай літаратуры. Шлях героя цяжкі, але дабро перамагае, і Джон Картэр з Зямлі кожны раз вяртаецца на Марс, планету, якую чалавецтва яшцэ толькі спрабуе пакарыць.