15 августа 2020 г. 16:13

5 - Не знаю жодного з цих авторів. - Авжеж! На Ultranetz ти не знайдеш цих книжок! - Чому? - Тому що ці автори багато років тому описували світ таким, яким він став сьогодні

Познайомтеся з реліктами 2035-го. Ніяких паперових книжок і ніяких домашніх тварин - виглядає не дуже весело, чи не так? Варто додати тільки закон про гігієну і трошечки "доступної інформації для всіх і кожного будь-де і будь-коли", щоб система почала працювати.

Звісно, це все обумовлюється "благою" ціллю. Звісно, із найкращими намірами для людей. Але ж ми знаємо, як це все працює. І не тільки в антиутопії...бо реальність дуже недалеко пішла.

Світ Зоннтага - гібрид "451 градуса по Фаренгейту", "1984", "Ми" і "Чудового світу нового".

У Бредбері пожежники замість гасити пожежі спалюють книжки, а у "Сканерах" книжкові агенти замість сприяти виданню книги доводять її до повного зникнення.

У Орвелла є Великий Брат, тут він теж є - корпорація Ultranetz контролює всіх і кожного, має монополію на інформацію, а звичні слова замінюються на "підходящі" (приміром книжка=зшиток паперу).

У Гакслі - сома, у Зоннтага - надор.

Ну і дань Замятіну з його нумерацією і практично повним зникненням індивідуальності - міста і райони поділено на буквені зони, всі громадяни носять однакові "лисі" зачіски.

Взявши найбільш виразні деталі класичних антиутопій та стандартну схему їх побудування Роберту М. Зоннтагу вдалося створити власний унікальний світ, який є найстрашнішим пеклом для книголюба. Світ без паперових книжок, де все знаходиться у електронному вигляді для зручності, але ним ніхто не цікавиться, і цілі масиви літератури перетворюються на кладовища.

Штучний замінник витісняє реальний світ. І людям до цього немає діла.

Але найбільше лякає те, що 2035-й уже однієї ногою тут, варто тільки придивитися.

Чи скоро офлайн-дружба, офлайн-побачення та стосунки, паперові книжки і навіть справжня їжа стануть анахронізмами? Банальна річ, але це залежить від нас.