31 января 2017 г. 01:21

5 Не соромно...

Вивчаючи українську літературу ще в школі, я не дуже полюбляв твори, так сказати, "вітчизняного виробника". Я все більше тяжів до Європейської літератури, тому з таким предметом як Зарубіжна література у мене було на багато краще ніж з українською. Але, коли програма дійшла до літератури ХХ століття, то я був вражений і захоплений наскільки вона не поступається Європейській. Все це почалося з "Міста" Підмогильного, а далі вже пішли Самчук, Барка, Багряний тощо. Уперше я з Багряним познайомився, коли читав його "Тигроловів" на ЗНО, тому, коли брався за "Сад Гетсиманський", то сподівався, що рівень буде не менший. І я не "прогадав", цей роман, як на мене, кращий за "Тигроловів". Він мені видався більш інтелектуальним, чи що? Однак, дуже цікавою видалась сама тематика репресій у 20-20-ті роки. Як на мене Багряний досить яскраво показав, який контингент знаходився у тих камерах (від професорів літератури і троцкістів, до дрібних пройдисвітів-вірмен і голів районних адміністрацій), а також ті умови, у яких вони знаходилися (більш ніж з 10-ок людей на одиночну камеру). Трішки я не зрозумів головного героя, який пів твору мучився і гадав, хто ж його здав і на цьому побудована основна трагедія твору: невже брати чи кохана? Ще на перших 10-ти сторінках, коли його тільки "повязали" я зрозумів, що той Святий отець його і здав. Тому вся ця трагічність догадок у виконанні головного героя видалася мені безглуздою, хоча я прекрасно розумію Багряного - така трагедія була реальною для багатьох ув'язнених, бо їх і справді бува здавали найрідніші люди. Тож, влучно сказав Довлатов, що не дивлячись на те, що Сталін розстріляв мільйон людей, але ж хтось написав доноси на цей мільйон.
Тож, можу підсумувати, що цей твір, як на мене, міг би бути достойним "побратимом" іншим класичним творам Європейської літературної майстерні.

Велика подяка ablvictoriya за цю пораду в рамках ТТТ. 2014.