RomanKot

23 октября 2022 г. 14:14

5 Розібратись в історії України

Книга ідеальна для тих, хтохоче розібратись в історії України, але не має на це такої розкоші, як час.

Звісно, якщо хтось хоче детально зануритись в дослідження тих чи інших періодів або досконало ознайомитись з конкретними історичними постатями, той звернеться ще і до інших джерел.

Одже, «Брама Европи» описує майже півтора тисячоліття історії, ще з дохристиянських часів, при цьому читати не нудно і, головне, автор дає цілісне бачення процесів і тенденцій, що відбувались і призвели до конкретних результатів.

Звісно, ми не можемо ігноруватите, що відбувається прямо зараз, і книга, показуючи конкретні історичні факти, дозволяє нам зробити як порівняння, так і особисті висновки, наприклад,

Після шоку від Кримської війни уряд Росії був зайнятий зміцненням підступів до імперії з моря та суходолу. Підчас війни британський та французький флот бомбардував Кронштадт, острівну фортецю, що захищала Санкт-Петербург з боку Балтійського моря. Для зміцнення оборонних споруд на випадок можливого британського нападу російській уряд, за іронією долі, звернувся до Millwall Iron Works Company.

Це на предмет того, як росія «може вижити» без західних технологій:)

Також автор спростовує багато історичних міфів, які експлуатуються зараз. Один з найнебезпечних та, я б сказав, самий козирний міф про «дві України», поділені Дніпром та про начебто різний менталітет українців:

Українці по обидва боки російсько-австрійського кордону займалися формуванням політичних партій з1890-х років. Це був період, коли політичні сили всієї Європи перейшли до етапу партійногобудівництва, вийшовши на вулицю, щоб організувати маси на підтримок своїх політичних гасел. На українських землях у складі Російської імперії перша політична партія була створена 1900 року. Її мобілізаційний етап розпочався в Харкові. Група місцевих студентів, які відмовилися долучатися дозагальноросійських партій і прагнули об'єднати соціалістичні та націоналістичні ідеї, створила самостійну Революційну українську партію. ... Вони також прийняли програму, викладену в брошурі під назвою «Самостійна Україна», написаній харківським юристом Миколою Міхновським і виданій в Галичині. Так була створена перша українська політична партія в Російській імперії, яка оголосила головною метою здобуття незалежності України.

Натомість, російські пропагандони використовували російську православну церкву як інструмент роз'єднання українців:

Українські партії в Російській імперії опинилися в зовсім іншій ситуації після революції 1905 року. Вони отримали право писати українською мовою. Але назагал програвали битву за вплив на власний народ. У школах так і не дозволили викладати українською, а після революції влада стала закривати українські організації та переслідувати україномовні видання. З іншого боку, російські націоналістичні організації отримали повну свободу дій щодо пропаганди серед українського селянства.

Уряд консервативного прем'єр-міністра Росії Петра Столипіна отримав політичну підтримку в західних регіонах імперії, мобілізувавши радикальний російський націоналізм. ... В Україні, як і врешті імперії, російські націоналістичні організації об'єдналися з однодумцями – православними ієрархами та священниками Російської православної церкви, поширюючи російський націоналізм та антисемітизм серед українських селян і міщан. Київ став місцем одного з найскандальніших судових процесів в історії імперії – справи Бейліса, коли єврея звинуватили в ритуальномувбивстві християнського хлопчика. Почаївський монастир на Волині став осередком російського націоналізму та антисемітизму в роки, що передували Першій світовій війні. Найбільший імперський осередок «Союзу російського народу» був заснованийна Волині.

Як бачимо на прикладі сьогодення, головними фігурами в історії є шкільний вчитель та священик, як і більш ніж сто років тому ...

Повторюся: книгу раджу всім, хто хоче розібратись в історії України.